czwartek, 10 marzec 2016 21:50

Dlaczego warto wystartować w Mistrzostwach Polski Cheer Dance & Cheerleading

  Każdy zespół cheerleaders jest inny. Różne zespoły tak samo wiele łączy, jak i wiele różni. Czy można sprawdzić, który jest lepszy? Biorąc pod uwagę cały repertuar, jest to trudne. Jedne zespoły stawiają na show, wykorzystując w swych występach wachlarze, chusty, parasolki, krzesła itp., inne stawiają zaś na technikę tańca, pięknie kręcone piruety, wysokie wymachy itd. Jeszcze inne zespoły stawiają na i jedno i drugie rozwiązanie. Jak zatem ocenić, który jest najlepszy? Czy może ten, który ma najlepszy PR i podąża za nim opinia „najlepszego”?

  W tym celu organizowane są Mistrzostwa Polski Cheer Dance & Cheerleading, które będą miały miejsce 2 kwietnia 2016 w Karczewie. 
Na czym to polega? Nie jest odkrywczą myślą, że porównywać należy kwestie do siebie zbliżone. Dlatego też podczas Mistrzostw Polski zespoły będą oceniane przez wykwalifikowanych sędziów (z kraju jak i z zagranicy). Sędziowie skupiać się będą na wykonywanymi elementami tanecznym - czy są one poprawnie wykonywane, nad różnymi ustawieniami zespołu, nad pracą grupy z pomponami (jak je grupa wykorzystuje - o tym później), nad pracą zespołu w grupach, nad trudnością choreografii, muzykalności, doboru muzyki i nad wieloma innymi aspektami.

  Jeśli mowa jest o pomponach, to mówimy o kategorii Freestyle Pom, która definiowana jest jako ALL ABOUT POMS ☺ czyli to one są na pierwszym miejscu. Zostały również ustanowione charakterystyczne ruchy rąk, które (niestety) większość zespołów zna tylko z filmów. Czy to ogranicza wyobraźnię trenera? Absolutnie nie! Ponieważ zostały ustalone tylko podstawowe opcje i można je modyfikować dość dowolnie. Czego będą w nich szukali sędziowie? Mocnych rąk, zdecydowanych i szybkich ruchów, różnych kombinacji, pracy na kilku poziomach, kanonów (tzw. Fal), różnych ustawień rąk przy kolejnych piruetach oraz skokach i innych efektów wizualnych.

  Ocenie podlegać będą wykonywane elementy taneczne oraz skoki. Nie określono dokładnie ile ich i jakie mają być zawarte w choreografii, jednak jeśli już zespół decyduje się na ich wykonanie, muszą być wykonane poprawnie. Duża liczba elementów trudnych z pewnością zwiększy punktację w kategorii trudności choreografii, jednak jeśli zostaną wykonanie niepoprawnie, wtedy punktacja w dziale „wykonanie” będzie obniżona. Zatem na trenerach ciąży obowiązek dobrego wyważenia choreografii.

  Muzyka, która powinna być wykorzystana do choreografii ma być dynamiczna i zmienna. Choreografia grupy trwa do dwóch i pół minuty, a zatem zmiany w muzyce, (jak utwory, tempo, rytm) są nieuniknione, aby nie odebrano prezentacji jako monotonną (co również wpływa na ocenę sędziowską).

  Ile osób jest do tego potrzebnych? Liczebność zespołu wynosi od 12 do 25 osób. Można tez skorzystać w innego rozwiązania jakim są mini formacje (6-11 osób). Jest też opcja duetów! 

  Grupy muszą się zmieścić w następujących kategoriach wiekowych:
  PEE WEE -  do lat 7
  MINI-  8-11 lat
  JUNIOR – 12-16 lat
  SENIOR- od 14 do 29 lat
  SENIOR II- 30-49 lat
  SENIOR GOLD – 50 lat + ∞

  Jakie dobrać stroje?

  Ponieważ Mistrzostwa Polski Cheer Dance & Cheerleading rozgrywane są zgodnie z największą światową organizacją zajmującą się cheerleadingiem Interntional Cheer Union, Organizatorzy (Polska Federacja Tańca) podąża za regulacjami ze Stanów Zjednoczonych, w których dążymy do uniformizacji, czyli do tego, że każdy uczestnik zawodów w danej grupie (zespole) wygląda tak samo. A zatem wszyscy mają mieć takie same stroje. Oczywiście, jeśli w zespole występują chłopcy/mężczyźni (tak, występują), to mają oni inny strój, jednak absolutnie spójny i zgodny z resztą. Stroje nie mogą być wulgarne, zbyt roznegliżowane, z niecenzuralnymi nadrukami. Pamiętajmy, że jest to nadal sport, a mistrzostwa są wydarzeniem sportowym, w których biorą też udział młodsze kategorie wiekowe - dawajmy im dobry przykład.

  Czy warto wystartować? Jasne, że tak

  Przede wszystkim jest to stworzenie nowej choreografii, czasami tak bardzo odmiennej od tych jakie prezentujemy na parkietach koszykarskich, siatkarskich itd. Więc warto sprawdzić coś nowego. Po drugie, można się zmierzyć z innymi, nie każdy to lubi, bo trzeba się też liczyć z ewentualną przegraną, ale jest to sport i ktoś wygrywa, ktoś przegrywa, a my wyciągamy wnioski.

  Zespoły oceniane są przez wykwalifikowanych sędziów, a nie np. internautów. Oceniane są elementy techniczne, kompozycja, zagospodarowanie parkietu. Kibice rzadko to wszystko biorą pod uwagę. Poza tym każde nowe doświadczenie zaprawia w dalszych występach, a zawody zdecydowanie scalają zespół, co chyba każdy trener przyzna - zawsze się przyda.

  Szczegółowe informacje znajdują  się na www.pft.org.pl.

  Małgorzata Wrońska

  Z cheerleadingiem związana od 2003 roku. Jedyny w Polsce certyfikowany przez Internetional Cheer Union trener cheerleadingu oraz sędzia rangi europejskiej z uprawnieniami European Cheer Union. Inicjatorka Cheer Project - zajmująca się szkoleniami trenerskimi.

  Współpracuje z wieloma zespołami cheerleaders w Polsce. Prowadzi zespół NEXT CHEER Generation, który występuje na największych imprezach sportowych w Polsce.

  Mistrz Polski Cheerleaders 2013, jej zespoły mają dwa tytuły Mistrza Polski Cheerleaders w kategorii Stunt (all girls 2013, mix 2014).

  Małgorzata Wrońska na Facebooku

  Obserwuj nas na Facebooku