sobota, 30 styczeń 2016 11:48

Pomysł, make up, itd. Czyli jak zorganizować sesję fotograficzną dla grupy i dlaczego to takie ważne

  Sesja Next Cheer Generation Cheerleaders, która odbyła się w Krakowie w ubiegłym roku Sesja Next Cheer Generation Cheerleaders, która odbyła się w Krakowie w ubiegłym roku

  Żyjemy w czasach „obrazkowych”. Mało kto ma czas i chęci na czytanie długich treści. Dlatego dzisiejszy tekst będzie krótki i o obrazku.

  W dobie smartfonów, gdzie znakomita większość z nas ma ciągły dostęp do internetu, opublikowanie zdjęcia w sieci zajmuje niewiele czasu. W związku z czym, jesteśmy nimi zalewani, czy wręcz bombardowani. Zrealizowanie dobrej sesji zdjęciowej jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym i z pewnością przynoszącym korzyści. Jak się wybić dobrym zdjęciem zespołu? Przedstawię krok po kroku jak się do tego zabrać.

  Pomysł

  Przede wszystkim ważny jest pomysł. I najważniejsza decyzja: plener czy studio. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Plener daje sporo możliwości, zwłaszcza kiedy chcemy zrobić sesję „tematyczną” np. pokazującą z jakiego miasta jest zespół, lub sesję wakacyjną na plaży. Nie miej jednak ciężko jest osiągnąć takie same oświetlenie wszystkich, ponieważ mamy mały wpływ na światło w plenerze. Dlatego, ustawienie całej grupy może być problemem, jak i osiągnięcie takiego samego światła dla portretów. Sesja w studio, daje możliwość jednakowego oświetlenia dla wszystkich, przez wiele godzin. Jest to niezbędne, kiedy planujemy z pojedynczych zdjęć, stworzyć coś na kształt zdjęcia grupowego.

  W czym?

  To, w jakich strojach zespół będzie fotografowany zależy od ogólnego konceptu. W przypadku strojów, w których zespół występuje nie ma większego problemu. Jednak coraz więcej zdjęć na stronach zespołów pojawia się w stylistyce mniej lub bardziej „dowolnej” w ubiorze. Jeśli decydujemy się na użycie prywatnych ubrań, warto wyznaczyć wspólny mianownik np. bluzki w tym samym kolorze, te same fryzury. Pozwoli to uniknąć efektu „przypadkowości”.

  Jeśli decydujemy się na nasze stroje zespołowe i są one uszyte tak samo, to pamiętajmy, że jakiekolwiek inne dodatki wprowadzą nam chaos. Inne buty? I kolor paznokci? Inna fryzura? Wykluczone. To wszystko naprawdę widać i zamiast profesjonalnej sesji, mamy wrażenie zdjęcia robionego w pośpiechu. To już jest w gestii zespołu, aby zadbać o te szczegóły. Bądźmy profesjonalni. Wszyscy.

  Make Up

  Nie ulega wątpliwości, że wiele jesteśmy w stanie zmienić w późniejszej obróbce zdjęcia, to jednak nie pokładałabym w niej zbyt wielkich nadziei. Po prostu, za dużo photoshopa zdecydowanie nam nie służy. Makijaż do sesji zdjęciowych zdecydowanie różni się od tego codziennego. Musi być dopasowany do tego, w co są ubrane tancerki. Oczywiście nie mam na myśli schematu- zielony strój- zielone powieki ☺ choć po dokładniejsze porady odsyłam Was do specjalistek od makijażu.

  Czemu warto zainwestować w makijażystkę z doświadczeniem w sesjach zdjęciowych? Daje nam to pewną gwarancję, że makijaże zostaną wykonane poprawnie i w miarę tak samo u wszystkich. Miejmy nadzieję, że kosmetykami, które wytrzymają kilka godzin. Profesjonalny makijaż daje też tancerkom dobre samopoczucie, które później widać na zdjęciach. Zły humor odzwierciedla się w napiętych mięśniach twarzy i pewnej sztuczności w uśmiechu, która nie służy promocji zespołu.

  Fryzury

  Muszą być dobrane do wszystkich innych czynników: stroje, makijaże, charakter sesji. Jeśli decydujemy się na to, że wszystkie fryzury są takie same, warto zadbać o to, aby każda się w niej dobrze czuła. Jeśli decydujemy się na proste, rozpuszczone włosy, pamiętajmy, aby choć trochę je unieść. Po więcej rad odnośnie fryzur odsyłam Was do blogów eksperckich.

  Kwestie końcowe

  Czy warto zainwestować w profesjonalnego fotografa, makijażystkę, studio, itd.? Zdecydowanie tak.

  Po pierwsze, bez ogródek, płacąc komuś za wykonaną pracę, zawsze możemy prosić o korektę. W przypadku np. znajomego z lustrzanką, który nie zajmuje się fotografią na co dzień, który wykona całą sesję w ramach znajomości, narażamy się na dużą niezręczność i nie tylko, jeśli zdjęcia nam się nie podobają. To samo z makijażem, fryzurą itd. W zasadzie co może pójść nie tak przy sesji? W zasadzie wszystko.

  Po drugie, zaoszczędzamy czas. Nadmienię tylko, że dla tancerek jest to poświęcenie całego dnia. Dla organizatora sesji (czyli managera, czy trenera) kilka dni. Dogrywanie terminów, szukanie specjalistów, miejsca i pomysłu. Szanujmy swój czas. Nieudana sesja, wymaga powtórki? Należy zminimalizować to ryzyko.

  Po trzecie, traktujmy się z szacunkiem i profesjonalnie. Na wykonanie dobrego makijażu i dobrej fryzury potrzebny jest czas. Czas, który w przypadku grupy podlega mnożeniu. Przygotujmy się na to, a nie marudźmy , że tyle to trwa. Jedna makijażystka na 15 osób jest słabym pomysłem. Zwyczajnie się nie wyrobi, i czekanie na makijaż będzie trwało kilka godzin.

  Jeżeli jest zaplanowana sesja zdjęciowa to zarezerwujcie sobie cały dzień. Ktoś musi wyjść wcześniej? To może niech w ogóle nie przychodzi. Każdy chce mieć dobre zdjęcie, każdy się nim chce później pochwalić na fb, ale żeby poświęcić na to czas, to już nie każdego na to stać. Czasami należy dokonać wyboru. Przykra prawda, ale prawda.

  Pracujemy w grupach więc zadbajmy o to, aby cała grupa czuła się dobrze. Nie marudźmy, znajdźmy w tym radość, że grupa pracuje razem dla dobrego efektu. W końcu dobra sesja, zwiększa szansę zespołu na kolejne występy, a o to nam chodzi. I pamiętajcie o jednym. Gdyby nie organizator sesji, tej sesji by nie było.

  Po czwarte, przy zdjęciach grupowych, które nie są kompilacją pojedynczych zdjęć, zawsze komuś nie będzie się podobało jak wyszedł, jak ustawił nogę i tak dalej. Pamiętajmy, że zdjęcie grupowe, ma robić ogólne dobre wrażenie. Jasne, że dobrze jest, kiedy wszystkie osoby na nim dobrze wyszły, jednak chyba nie to jest rzeczą nadrzędną. Zadbajmy o dobrą kompozycję, a powinno się udać.

  Pamiętajmy też, że dobra sesja zdjęciowa będzie nam długo służyła i będzie dobrą wizytówką zespołu.

  Małgorzata Wrońska

  Z cheerleadingiem związana od 2003 roku. Jedyny w Polsce certyfikowany przez Internetional Cheer Union trener cheerleadingu oraz sędzia rangi europejskiej z uprawnieniami European Cheer Union. Inicjatorka Cheer Project - zajmująca się szkoleniami trenerskimi.

  Współpracuje z wieloma zespołami cheerleaders w Polsce. Prowadzi zespół NEXT CHEER Generation, który występuje na największych imprezach sportowych w Polsce.

  Mistrz Polski Cheerleaders 2013, jej zespoły mają dwa tytuły Mistrza Polski Cheerleaders w kategorii Stunt (all girls 2013, mix 2014).

  Małgorzata Wrońska na Facebooku

  Obserwuj nas na Facebooku